دنیای سنگ ها دنیایی بسیار متنوع وسیعی می‌باشد. سنگ هایی که به عنوان مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند، تنوع بسیار بالایی در جنس، طرح و ساختار دارند. هر کدام از این سنگ نام و ماهیت جداگانه و به خصوصی دارند که کاربرد های آن ها با توجه به سلیقه متفاوت می‌باشند.

دو نمونه پر فروش سنگ های ساختمانی که امروزه به میزان وسیعی در سازه های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند: سنگ لاشه و سنگ مالون می‌باشند. این سنگ ها تفاوت های زیادی چه از نظر قیمت و چه در زمینه کاربردی با هم دارند.

سنگ لاشه چیست؟

سنگ لاشه به سنگ هایی گفته می‌شود که به صورت کاملا طبیعی و بدون برش خوردگی از دل معدن استخراج و به همان صورت به فروش می‌رسند.

این سنگ ها از جمله سنگ های پر استفاده به عنوان مصالح ساختمانی می‌باشد و در دسته سنگ های دگرگونی قرار می‌گیرند. سنگ لاشه را به عنوان تخته سنگ نیز می شناسند. این مدل سنگ های بسیار سنگین بوده و از چگالی بالایی برخوردار می‌باشند و روی این مدل سنگ ها هیچ گونه تغییری انجام نمی‌شود و ساختاری کاملا طبیعی و دست نخورده دارند.

این سنگ ها بر اساس منابع اولیه تولید و استخراج‌شان به انواع مختلفی دسته بندی می‌شوند. برای نمونه به برخی از آن ها که منشا کلسیم کربنات دارد را با عنوان سنگ لاشه تراورتن می‌شناسند و کاربرد عمده این سنگ ها در صنایع هنری، مجسمه سازی و همچنین تولید موزاییک و انواع سنگ های مصنوعی است.

دسته دیگر از سنگ هایی که زیر دسته سنگ های لاشه هستند، نمونه هایی با عنوان سنگ لاشه و ورقه‌ای می‌باشند. استخراج این سنگ ها از دل کوه و مناطق طبیعی صورت می‌گیرد و این سنگ ها به صورت ورقه ورقه‌ای می‌باشند و به دلیل ساختار و استحکامی که دارند در ساخت و سازهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند و معمولا از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه هستند.

کاربرد سنگ لاشه

معمولا سنگ های لاشه جنبه تزئینی ندارند و نمیتوان این سنگ های را در نمای ساختمان استفاده کرد. کاربرد عمده این سنگ ها در بناهای ساختمانی به جای استفاده از سیمان و بلوک است. ساختار مستحکم و سنگین این سنگ ها در کنار مقرون به صرفه بودن‌شان، آن ها را به عنوان مصالح مناسب برای راهسازی و ساختمان سازی تبدیل کرده است.

شما می‌توانید از این سنگ ها در اجرای کف، اجرای بدنه دیوار و ستون، اجرای کباب‌پز، اجرای آبنما استفاده کنید.

سنگ مالون چیست؟

همانطور که اشاره شد سنگ های لاشه سنگ های تزئینی نیستند بر روی آن ها هیچ فرایندی صورت نمی گیرد و کاملا طبیعی هستند که به جز ورقه های نازک آن زیاد در نمای ساختمان کاربردی ندارند این در حالی است که سنگ مالون سنگ های تراشیده و برش خورده‌ای هستند که  پس از استخراج از معدن با چکش کوبیده میشوند تا سطح آنها صاف شود و سپس ان هارا به صورت مکعب های مربع یا مستطیل در می اورند  به این سنگ ها سنگ بادبر نیز گفته می‌شود.

در کل می‌توان سنگ های مالون را زیر مجموعه ی نظم یافته از سنگ لاشه دانست .این سنگ ها (مالون) در کشورهای اروپایی طرفداران زیادی دارد و بسیاری از نما های ساختمان به این شکل است .در ایران نیز به تازگی این سنگ به دلیل استحکام و طرح های متنوع با استقبال زیادی رو به رو شده است.

این سنگ بر اساس اندازه نام گذاری های متفاوتی دارد. اگر طول این سنگ از ارتفاع آن کم تر باشد در اصطلاح به آن مالون کله می گویند. در صورتی که طول آن از ارتفاع بیش تر باشد، مالون راسته و هم چنین نمونه ای از این سنگ که در کنج و نبش دیوارها استفاده می شوند، با نام مالون نبشی شناخته می شود.

به طور کلی می توان گفت هر ۱۲ تا ۱۴ عدد سنگ مالون استاندارد، می تواند دیواری به ابعاد یک متر مربع را پوشش دهد. به منظور نصب ایمن این سنگ، پشت آن به شکل مخروط تراش داده می شود تا ملات کاملا به آن چسبیده و استحکام دیوار افزایش یابد.

کاربرد سنگ مالون

سنگ مالون که از آن ها در ساخت پایه پل و فونداسیون ساختمان مورد استفاده قرار میگیرند، در دسته سنگ های مالون یا همان سنگ های نتراشیده قرار می گیرند. از دیگر موارد کاربرد این سنگ می‌توان به استفاده از آن ها در تهیه ماسه سبک برای آسفالت و بتن اشاره کرد. تهیه پوکه معدنی و استفاده در ساخت دیواره آب بندها از دیگر موارد استفاده از این متریال می باشد.

شما می‌توانید از این سنگ ها در اجرای دیوار و ستون، اجرای آبنما، اجرای پله استفاده کنید.